SRF stödjer utredningens förslag, som kan innebära att det utvecklas bättre verktyg för att kunna bedriva ett utvecklat uppföljningsarbete. 

Förbundet skriver: Det genomförs flera olika enkät- och surveyundersökningar för att fånga upp erfarenheter från barn, elever och vårdnadshavares egna erfarenheter, men det är mycket svårt att utifrån dessa belysa hur situationen för barn och elever med funktionsnedsättning är. Genom att utveckla befintliga undersökningar går det att få fram underlag om målgruppen. Förslaget om att Skolverket och Skolinspektionen får ett förtydligat uppdrag att beakta funktionsnedsättningar inom sina ordinarie verksamheter är mycket viktigt. 

Synskadades Riksförbund ser också positivt på förslaget om att Skolverket ska inrätta ett barn- och ungdomsråd, men ser utmaningar med att få till en bred representativitet och att säkerställa att rådets arbete blir anpassat utifrån barn och utifrån olika funktionsnedsättningar. 

Läs hela remissvaret här.