Lördagen den 10 maj drar SRF Göteborg till Arvingarnas fest, en magisk kväll där Arvingarna står i centrum – med sin musik, sin energi och sin unika förmåga att skapa en feststämning utöver det vanliga! Kvällen börjar med en utsökt trerättersmiddag, där vi njuter av god mat och härlig gemenskap innan showen tar vid.

Vi inleder med en krämig sparris- och potatissoppa smaksatt med Västerbottenost, vitt vin och vitlök, serverad med kavringskrutonger och nybakat bröd med vispat smör. Därefter följer en smakrik varmrätt där du kan välja mellan havets Wallenbergare med en krämig hummersås eller en lättrökt tofu- och linsbiff med en mustig vitvinssås. Som avslutning väntar en knäckig rabarber- och jordgubbspaj med kardemumma och len vaniljsmakande råkräm – en perfekt avrundning innan festens nästa höjdpunkt.

När middagen är avklarad tar Arvingarna över scenen och bjuder på en kväll fylld av deras största hits, älskade schlagers och massor av överraskningar. Räkna med allsång, glädje och en stämning som lyfter taket! Och när bandet spelat sin sista ton fortsätter festen – DJ:n tar vid ca kl. 23 och ser till att dansgolvet gungar långt in på natten.

Det här är mer än en fest – det är en upplevelse! Musiken, gemenskapen och den magiska stämningen kommer att leva kvar länge i minnet. Självklart ser SRF till att kvällen är möjlig också för dig med behov av ledsagare – vi erbjuder ledsagning för dem som behöver det, så att även du kan ta del av festens glädje på lika villkor. Missa inte chansen att vara med när Arvingarna bjuder in till en kväll du sent kommer att glömma!

När: Lördag 10 maj kl. 18.00 – ca 23:00

Längd: Föreställningen pågår ca 1 timme och 30 minuter

Var: Kajskjul 8, Packhusplatsen 11 Göteborg

Kostnad: 1295 kr inklusive 3 rätters middag och show på första raden.

Anmälan: Senast 19 februari till kansliet på telefon 031-727 22 38 eller e-post goteborganmalan@srf.nu

Uppge ditt behov av ledsagare och eventuell allergi/specialkost i samband med anmälan